Priyadarshini Educational Academy

STUDENT'S ACHIEVEMENTS

S.No

Student Name

Batch

Achievement

Exam/University

1

A.Gowthami

2015-16

Prathibha Awardee

M.Sc

2

 G.Ganga Bhavani

2015-16

Pratibha Awardee

B.Sc

3

 G.Naveena

2015-16

Pratibha Awardee

B.Com

4

 K.Asha

2014-15

Pratibha Awardee

B.Sc

5

 S.Asha

2014-15

Pratibha Awardee

B.Sc

6

 K.Neeraja

2014-15

2nd Rank

Ed.CET

7

 Poonam Sony

2014-15

2nd Rank

B.Com

8

 Roshan Daga

2013-14

5th Rank

B.Com

9

 K.Divya Jyothi

2013-14

Pratibha Awardee

B.Sc

10

K.Divya Jyothi

2013-14

2nd Rank

B.Sc

11

 Y.sireesha

2012-13

Pratibha Awardee

B.Sc

12

 G.Mohini

2011-12

A.U.Topper

B.Sc

13

 Baghya Lakshmi

2011-12

A.U.Topper

B.Sc

14

 M.Krishna Tulasi

2011-12

A.U.Topper

B.Sc

15

 J.Murthy Babu

2011-12

A.U Topper

B.Sc

16

M. Himabindu

2009-10

5th Rank

Bio-Tech

17

 M. Himabindu

2009-10

14th Rank

Human Genetics (AUCET)

18

K. Geeravani

2009-10

14th Rank

Human Genetics (AUCET)

19

C.Harikiran

2008-09

18th Rank

I.A.S.All India topper

20

 G.Sravan babu

2007-08

1st Rank

Virology (SVUCET)

21

D.Bhanu priya

2007-08

2nd Rank

Molecular Micro Biology (HCU)

22

 N.Dhana lakshmi

2007-08

3rd Rank

Human Genetics

23

 D.Bhanu priya

2007-08

4th Rank

Plant Bio-Tech(HCU)

24

 Amara Nageswari

2007-08

5th Rank

Human Genetics (AUCET)

25

 S.Lavanya

2007-08

6th Rank

HRM (AUCET)

26

N.Sasi kala

2007-08

7th Rank

Virology(SVUCET)

27

 Sravan babu

2007-08

7th Rank

Bio Chemistry(HCU)

28

 S.Srujana

2007-08

12th Rank

Nano Science(SVUCET)

29

 N.Sasi kala

2007-08

12th Rank

Human Genetics(AUCET)

30

 S.Gowri

2007-08

20th Rank

HRM(AUCET)

31

 K.Ramasri

2007-08

18th Rank

Molecular Micro biology(HCU)

32

 Kum. M. Aravinda

2006-07

1st Rank

Human Genetics (AUCET)

33

 Mr. Asgar Abbas

2006-07

1st Rank

Biotechnology (KUCET)

34

 Mr. Priyabratha Panigrahi

2006-07

1stRank

Biotechnology (ANUCET)

35

 Mr. D. A. N. Verma

2006-07

2nd Rank

Genomics (MKU)

36

 Mr. Jagannath

2006-07

4th Rank

Biotechnology (ANUCET)

37

 Mr. Priyabratha Panigrahi

2006-07

5th Rank

Biotechnology (AUCET)

38

 Kum. Madhavi Latha

2006-07

7th Rank

Human Genetics (AUCET)

39

 Mr. B.Koteswara Rao

2006-07

8th Rank

M.L.R.(AUCET)

40

 Mr. Asgar Abbas

2006-07

10th Rank

Biotechnology, (Pondichery University)

41

 Kum.Vijaya Lakshmi

2006-07

10th Rank

Stat.Computers (AUCET)

42

 Mr. Ram Mohan

2006-07

12th Rank

M.L.R.(AUCET)

43

 Mr. Priyabratha Panigrahi

2006-07

18th Rank

Biochemistry

44

 Kum. B.Deepthi

2006-07

24th Rank

Human Genetics (AUCET)

45

 Mr.Feroz Khan Pathan

2006-07

68th Rank

ICET

46

Rashmitha Samal

2005-06

2nd Rank

M.Sc Biochemistry-University of Hyderabad

47

N. Nisha Kumari

2005-06

5th Rank

M.Sc Biotechnology- Acharya Nagarjuna University

48

K. Hema Latha

2005-06

4th Rank

M.Sc Marine Living Resources- AUCET

49

 N. Madhavi Latha

2005-06

17th Rank

M.Sc Marine Living Resources -AUCET

50

V. Archana

2005-06

3rd Rank

M.Sc Medical Microbiology -NTR University of Health Sciences

51

 Kum. S. Sruthi

2004-05

1st Rank

M.Sc Biotechnology-(Sri SVU. Medical Sciences)

52

Kum. S.K. Inthazam Begum

2004-05

2nd Rank

M.Sc Statistics-AUCET

53

 Mr. K.Shiva Kumar

2004-05

4th Rank

M.Sc Botany-AUCET

54

 Mr. K.Shiva Kumar

2004-05

10th Rank

M.Sc Microbiology-AUCET

55

 Mr. K.Shiva Kumar

2004-05

18th Rank

M.Sc Biotechnology- AUCET

56

 Kum. Ch. Srilatha

2004-05

5th Rank

M.Sc Biotechnology-AUCET

57

 Kum. Ch. Srilatha

2004-05

12th Rank

M.Com-AUCET

58

Kum. P. Srisandhya

2004-05

11th Rank

M.Sc Computer Science- AUCET

59

 Mr. Y. Krishnam Raju

2004-05

1st & 46th Rank

MCA-ICET-in A.U. area & in A.P State

60

 Kum. Poomy Panday

2003-04

1st Rank

M.Sc Animal Biotechnology- JNTU, New Delhi

61

 Mr. Ch. Hari Kiran

2003-04

1st Rank

M.Sc Animal Biotechnology- Delhi University

62

 Mr. Amit Varma

2003-04

2nd Rank

M.Sc Biotechnology-Tejpur Central University

63

 Mr. G.V. Naveen Kumar

2003-04

3rd Rank

M.Sc Biotechnology- AUCET

64

 Kum. U. Vanitha

2003-04

5th Rank

M.Sc Biotechnology-IIT, Kharagpur

65

Kum. A. Neelima

2003-04

5th Rank

M.Sc Biotechnology-AUCET

66

Mr. C. Hari Kiran

2003-04

6th Rank

M.Sc Biotechnology-AUCET

67

Mr. B. Sanyasi Rao

2003-04

8th Rank

M.Sc Physics-University of Hyderabad

68

Mr. Chandra Sekhar Raju

2003-04

10th Rank

M.Sc Computer Science -AUCET

69

 Mr.D. Manoj Kumar

2002-03

1st Rank

M.Sc Computer Science- AUCET

70

Kum.A.K. Sowjanya

2002-03

2nd Rank

M.Sc Zoology- AUCET

71

Mr.G. Pavan Varma

2002-03

3rd Rank

M.Sc Applied Genetics-AUCET

72

Mr.G. Pavan Varma

2002-03

4th Rank

M.Sc Biotechnology-AUCET

73

Mr.Naveen Rajendra

2002-03

6th Rank

MA Human Resource Management- AUCET

74

 Kum.Anitha Bhavani

2002-03

7th Rank

M.Sc Biochemistry -AUCET

75

 Mr.A. Suresh Kumar

2002-03

1st & 52nd Rank

MCA ICET- in A.U. area & in A.P. State

76

 Mr.Ram Kiran

2002-03

11th Rank

M.Sc Biochemistry-IIT, Gowhati